Új drogveszélyek

2010.08.21. 12:02

 A headshopokban és bevásárlóközpontokban kapható minden, amire egy „utazáshoz” szükség van. Nem tiltja a törvény a drog árusítását? De tiltja, viszont a probléma máshol keresendő. A kérdés manapság az, hogy mi számít jogilag drognak. Ezen kereskedők mindent szabályosan árulnak, náluk minden anyag legális. A probléma az, hogy minden lehet egyszerre veszélyes és hasznos, attól függően, hogy mire használják. Alapos kutatással, akár laboratóriumi de otthoni körülmények között megtalálhatóak azok a növények, amelyek pszichedelikus alkaloidákat tartalmaznak. Ezek megfelelő alkotóelemeinek kiszűrése, sűrítése ill. tisztítása, kiemelése során kapott új anyag még esetenként természetes, de hatékonyabban tartalmazza a „boruláshoz” szükséges összetevőket. Mivel természetes anyag nehezen lehet jogilag megtámadni a bármilyen jellegű fogyasztását. Jelenleg elég sok ilyen anyag fellelhető akár hazai termesztésből. Pl. látnokzsálya, afrikai oroszlánfarok. Ezek áztatása, teázása, elszívása stb. mind legális, ráadásul gondosan el vannak látva ezen árucikkek az „emberi fogyasztásra alkalmatlan” felirattal. A probléma az, amikor emberi fogyasztásra használják ezeket. A természetes szerek használatánál életben van egy hamis információ miszerint, ezt nem lehet túladagolni, nem veszélyes, nem tesz függővé, és nem lehet kórházba kerülni tőle. Ez így egyenként és együtt sem igaz. A természetes anyagok használói elvétve kerülnek ugyan kórházba, de már elég rossz testi és pszichés állapotban. Az ő kezelésük már a szer legalitása miatt is másfajta terápiát igényel. Tíz éve még, ha valaki használt valamilyen drogot, annak „rendes” neve és összetétele volt. Ma már ez nincs így. A drogok összetétele nagyon gyorsan hónapok alatt változik. Az elnevezésük, pedig egyre kevésbé hasonlít a drognevekre, (Kati, Gina, Piko, Zsuzsi stb.) vagyis kémiára, veszélyre. A gond az, hogy ezek a szerek egy ideig, miután valaki kikísérletezte, tesztelte és forgalomba hozta, divatban vannak és velük együtt divatban van a pillanatnyi élvezet, a rosszullét és sajnos a halál is.

 
Designer drogok
 
  • Mefedron: Stimuláns, az amfetaminhoz hasonló intenzív hatása van. Por alakban kapható, jelenleg legális szernek minősül, veszélyes.
 
  • BZP: Stimuláns az amfetaminnal hasonló hatású. Tabletta formában fordulelő. Illegális és veszélyes.
 
  • Gina: Az ismert randidrog. Pszichoaktív szer, kis mennyiségben eufórikus tudatállapotot, túladagolva eszméletvesztést okoz. Jelenleg legális, pedig veszélyes.
 
  • Nexus: Pszichedelikum. Kis mennyiségben afrodiziákumként, nagy mennyiségben hallucinációkat okoz. Illegális, veszélyes.
 
  • Oripavin: A mák egyik alkaloidja. A heroin egyik alternatívájaként használják. Illegális és nagyon veszélyes.
 
  • Spice: Fő összetevője a THC. Hasonló hatása van, mint a cannabisnak. Illegális szer és veszélyes.
 
 
  • MDPV: Stimuláns. A metamfetaminhoz hasonló hatásokkal. Jelenleg legális szer, pedig nagyon veszélyes.
 
  • Dove: Hatása hasonló az ecstasyhoz. Tabletta formában kapható. Legális szer, veszélyes.

A fegyverliberalizáció épp úgy kúszik a köztudatba, mint a könnyű vagy herbál drogok iránti igény. Manapság a legújabb divat az "Air soft" fegyverek teljes arzenálja megvásárolható az interneten is. 

A fegyver 18. életévtől birtokolható és vásárolható. (kiskorú pedig, felnőtt felügyeletében vásárolhat és birtokolhat ilyen tipúsú fegyvert.)

G36C

Ezek a fegyverek tökéletes másai az eredetinek, tehát anyagában, súlyában, színében teljesen megtévesztőek lehetnek. 

Az airsoft vagy softair szó egy (6 vagy 8 mm átmérőjű műanyag vagy biológiailag lebomló) gömblövedéket kilövő, "alacsony" energiájú légfegyverekkel játszott hobbi-sport gyüjtőneve.

 Részlet a Magyar Airsoft Szabályzat 2.0-s verziójából: "Az airsoft játékosok nem képviselnek semmilyen katonai vagy félkatonai szervezetet, politikai, vallási vagy etnikai csoportot. Az airsoft a paintballhoz hasonló biztonságos, erőszakmentes stratégai-taktikai játék, melyet törvénytisztelő állampolgárok százezrei űznek világszerte. Az airsoft nem kívánja a háborút, a fegyveres konfliktusokat dicsőíteni, nem a valóságot szimulálja - csupán egy játék. Az airsofteszközök olyan országokban is szabadon birtokolhatók, ahol a legszigorúbb szabályozás alá esik a fegyvertartás."

Az airsoft légfegyverek sűrített levegő vagy egyéb gáz (propán, szén-dioxid) segítségével lövik ki a 6 milliméteres műanyag gömblövedéket. Ezen eszközök, legtöbbször az éles pisztolyok, illetve mesterlövész puskák másolatai.

 A gázzal üzemelő pisztolyokat GBB vagy GNB-nek hívják, aszerint, hogy lövéskor a szán hátrasiklik vagy sem. Ezen fegyverek is szintén pisztolyok illetve, mesterlövész fegyverek másolatai, illetve 2008-ban megjelent a legújabb szériájuk, melyek a mai automata puskákról lettek mintázva. 

 A harmadik, legelterjedtebb kategória az AEG (vagy AEP). Az AEG típusok a mai öntöltő fegyverek kópiái és sorozatot lőnek, ezek alkotják az airsoft hobbi-sport fő vonulatát.

Mára már köztudott, hogy az agresszív számítógépes játékok nem feszültséglevezető hatásúak, hanem fokozzák az agressziót az éretlen, kialakulatlan személyiségű fiatalokban. A fegyverek, mint státuszszimbólum, az erő és hatalom megtestesítője nem töltheti be az önfeledt játék funkcióját. Az agresszió levezetése az aerob gyakorlatokban, labdajátékokban, csapatjátékokban valósulhat meg leginkább. A fegyvertartás körüli jogi kiskapuk (élethű fegyverek  engedélyezése) merőben hasonlít a drogtörvény kiskapuinak megkerüléséhez. Mielőtt elkezdenénk hibáztatni a gyártó céget vagy a társadalmat, nézzünk egy kicsit magunkba. Nem ritkán ugyanis ezen tizenévesek születésnapra vagy karácsony ünnepére kapják szüleiktől ajándékba a fegyvereket. Ezzel együtt kapják az értékrendet, az agresszióra való nevelést, az erő és hatalom demonstrációját és problémamegoldó készséget. Nos, úgy tűnik, hogy a mai gyerekszobák fontos részét képezik a sarokban felállított kalasnyikovok vagy autómata géppisztolyok, akár csak a vizipipa, füstölők, vagy herbál drogok. A 13 éves Ádám napjainkban Budapesten nem egy plüssmacival alszik el az esti mese után, hanem sokkal inkább egy AK-47-es autómata géppisztollyal...

A fegyvermánia ill. fegyvertartás -még ha "csak" élethű másolat is- természetesen egy újabb veszélyt jelent pubertás gyermekeink számára.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ajánlás

2010.06.06. 11:28

Kedves Olvasóim!

Az alábbi ajánlást azért vágom be, mert sokan előítélettel gondolnak a konzultációkra, miközben nagyon jó tapasztalatok vannak a szülők részéről.

"Kedves Zénó!
 
A konzultációk, amiken részt vettünk, azért voltak jók, mert amikor elmondtuk a problémáinkat, szembesültünk azzal, hogy talán még nem késő tenni azért, hogy a gyerekeinkhez közelebb kerüljünk. Hasznos volt, hogy minden alkalommal kaptunk útmutatót, hogy mire kellene fókuszálni elsősorban. Az is tetszett, hogy elmondta, hogy nem mindenki tud szigorú és következetes lenni - nehéz ezt megtanulni, ha más mintát lát valaki - és ezt a női és férfi szereptől függetlenül is fel lehet vállalni. Egyszerű és praktikus tanácsokat kaptunk: soha nem jutott volna eszünkbe, hogy az egyes területen az apa másokon az anya legyen a "főnök".
 
A konzultációk eredményeképpen tulajdonképpen mi szülők változtunk: magabiztosabbak lettünk, ezért van reményünk arra, hogy ne csússzon ki az irányítás a kezünkből. Ezt a fiunk is érzi, ezért kevesebbszer próbálkozik ellenállni, tombolni.
 
Persze még az elején vagyunk a kamaszkornak, hosszú lesz még az út, de jó tudni, hogy van hova fordulnunk akár azonnal, ha újabb problémák adódnak.
A hírleveleket pedig az Ön helyében  elküldeném valamelyik újságnak, (pl.: Nők Lapja) hogy minél többen olvassák, mert nagyon hasznosak.
 
Még egyszer köszönünk mindent, és jelentkezünk a jó és rossz hírekkel is."
 
Márta

Mobil Mentor

2010.04.20. 15:46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 A KamaszSzerviz új szolgáltatása a mobil mentor.

Ki a mentor?

...aki pártfogásával, tapasztalataival, tanácsaival segíteni képes olyan bajba jutott vagy nehéz élethelyzetben lévő fiatalokon, akik igénylik és elfogadják a segítséget.

A mentor életszemlélete, személyisége és hite pozitív változást hoz a fiataloknak!

 

 

Egy dél-koreai házaspár nem táplálta megfelelően és így halálra éheztette három hónapos gyermekét, miközben minden idejüket egy internetkávézóban töltötték, ahol ráadásul egy virtuális gyereket is neveltek az interneten.

A Yonhap dél-koreai állami hírügynökség közleménye szerint a 41 éves apa és a 25 éves anya csupán 12 óránként egyszer táplálta koraszülött gyermekét. A pár, azt követően, hogy mindketten elvesztették az állásukat, teljes egészében az internetezés rabjává vált. Fő szenvedélyük paradox, vagy inkább groteszk módon egy Anima nevű virtuális leánygyermek nevelése volt a Prius Online nevű internetes szerepjátékban. A játékban a játékosok azáltal, hogy kommunikálnak és más módokon érintkeznek a szóban forgó karakterrel, emlékeket és érzelmeket fejleszthetnek ki nála.

Az interneten elérhető virtuális világok rendkívül népszerűek az ázsiai országban: a Cyworld nevű fizetős megoldást például felmérések szerint a huszonéves generáció 90 százaléka használja. A valódi pénzért cserébe a felhasználó egy virtuális karaktert (avatar) kap, illetve egy szobát rendezhet be magának a kitalált világban, meg persze virtuálisan érintkezhet a többi karakterrel.
(Prim online)

Agresszor vagy áldozat?

A téma kutatói vizsgálatokkal támasztják alá, hogy a rendszeresen zaklatott gyerekek aránya 10-15% lehet. Ez azt jelenti, hogy minden osztályban van 3-4 gyerek, akiknek a társak közösségében élmények és örömök helyett megpróbáltatásban és félelemben van részük!

Manapság bántalmazásként vagy iskolai zaklatásként emlegetik a sajnos egyre gyakrabban előforduló jelenségeket. A kamaszok sokféle durvaságot elkövetnek egymással. Az agresszor szándékosan, tudatosan, legtöbbször konkrét ok nélkül akarja bántani az áldozatot; az agresszió ismétlődően, huzamosabb ideig folyhat.

Vannak az agressziónak rejtett formái, amelyek legalább akkora szenvedést okoznak az áldozatnak, mint a fizikai bántalmazás. Pszichikai terrornak minősül a megfélemlítés, a zsarolás, vagy amikor olyasmire kényszerítik az áldozatot, amit nem akar megtenni. A szülő tehetetlennek érzi magát egy adott helyzetben de nem csak a szülő, sok esetben a pedagógus vagy az iskolaigazgató is. Vajon az Én gyermekem az iskolában agresszor vagy áldozat?

 

süti beállítások módosítása